субота, 7 лютого 2015 р.

Урок 10

Тема. Тематична контрольна робота №3. Словотвір. Орфографія
Мета: перевірити рівень засвоєння учнями розділу «Словотвір. Орфографія» і сформованості відповідних орфографічних навичок; удосконалювати вміння виконувати словотворчий розбір слова, обґрунтовувати написання слів із вивченими орфограмами; редагувати написане; розвивати увагу, мислення; виховувати старанність, відповідальність, прагнення якнайкраще виконати роботу.
Тип уроку: урок перевірки та обліку здобутих знань, набутих умінь і навичок.
Хід уроку

Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.
Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань.

Варіант 1
Початковий рівень
Виберіть правильну відповідь. (Кожне завдання оцінюється 0,5 бала).
1. Словотвір - це розділ науки про мову, що вивчає:
а)        словниковий склад мови;
б)        способи творення слів;
в)        звуковий склад мови.
2. Нові слова творяться за допомогою:
а)        тільки суфіксів;
б)        суфіксів і префіксів;
в)        тільки префіксів.
3. Творення слів поєднанням основ або й цілих слів назива­ється:
а)  складанням;
б) переходом слів з однієї частину мови в іншу;
в)  складанням у поєднанні з суфіксальним способом.
4.  Словотвірний аналіз слова - це з'ясування:
а) його будови;
б) того, як утворене слово;
в) його лексичного значення.

Середній –достатній рівні. (Кожне із завдань оцінюється 2 балами).
1.     Від кожного з поданих слів додаванням частинки пів- утворіть і запишіть нове слово.
Ялта, місто, озеро, вулиця, яма, книжка, Європа, апельсин.
2.     Утворіть складні слова від поданих словосполучень.
Буря  віє –
землю   міряти –
біла   голова –
зірка   кіно –
сухі   фрукти –
середні   віки –
десять   років –
карі   очі –
3.     Від поданих прикметників утворіть і запишіть іменники з суфіксом –ин(а).
Городок –
Сумський –
Львівський –
Вінницький –
4.     Від поданих іменників утворіть прикметники за допомогою суфікса –ськ-. Запишіть їх.
Турок, представник, агент, птах, Париж, Рига, товариш, студент.

Високий рівень. (Оцінюється 2 балами).
Розкажіть про свого улюбленого спортсмена, кіноактора, співака. Які риси його характеру вам подобаються? У тексті розповіді використайте складноскорочені слова.


Варіант 2
Початковий  рівень
Виберіть правильну відповідь. (Кожне завдання оцінюється 0,5 бала).
1.       Словотворення - це:
а)        зміна форми одного й того самого слова;
б)        відмінювання слова;
в)        процес утворення нових слів.
2. Твірною називається основа:
а)        від якої утворюється інше слово;
б)        основа будь-якого слова;
в)        основа новоутвореного слова.
3. При творенні слів префіксально-суфіксальним спосо­бом до твірної основи приєднується:
а)  спочатку суфікс, а потім префікс;
б) спочатку префікс, а потім суфікс;
в)  префікс і суфікс одночасно.
4. Виберіть повну відповідь.
Словотворення допомагає збагатити нашу мову:
а) новими словами;
б) новими формами одних і тих самих слів;
в) новими словами, словами з новими відтінками у значеннях.

Середній –достатній рівні. (Кожне із завдань оцінюється 2 балами).
1.     Від кожного з поданих слів додаванням частинки пів- утворіть і запишіть нове слово.
Євпаторія,  село, їжак, намет, кімната, ящик, лимон, Африка.
2.     Утворіть складні слова від поданих словосполучень.
Власник землі –
сива   голова –
прямий кут –
широкі крила –
цього року –
вісім   років –
падає сніг –
вище   згадати –
3.     Від поданих прикметників утворіть і запишіть іменники з суфіксом –ин(а).
Чемерівці –
Одеський –
Хмельницький –
Тернопільський –
4.     Від поданих іменників утворіть прикметники за допомогою суфікса –ськ-. Запишіть їх.
Казах, парубок, сусід,француз, хижак, Бахмач, половець, птах.

Високий рівень. (Оцінюється 2 балами).

Напишіть про цікаву шкільну подію, учас­ником якої ви були. У тексті твору використайте слова, утворені префіксальним і суфіксальним способами.

Немає коментарів:

Дописати коментар